Dům dětí a mládeže

Ohlédnutí za příměstským Výtvarným táborem

/ Blanka Bartoňová

Ve dnech 17.8. – 21.8.2020 proběhl tradiční příměstský Výtvarný tábor, letos tématicky naladěn na „vodní téma“ neboli „S výtvarkou po vodě“, čemuž  odpovídala i náplň …

Ohlédnutí za příměstským Výtvarným táborem

Ve dnech 17.8. – 21.8.2020 proběhl tradiční příměstský Výtvarný tábor, letos tématicky naladěn na „vodní téma“ neboli „S výtvarkou po vodě“, čemuž  odpovídala i náplň tvoření v jednotlivých dnech.
Ovšem nejen tvoření bylo náplní tábora, každý světoběžník (a nejen po vodě) by měl být v dobré fyzické kondici a proto jsme se každý den věnovali i venkovním pohybovým hrám.

Po seznámení, ke kterému nám kromě různých her pomohly i speciální odznaky se jmény, jsme si jako správní cestovatelé založili Deník. Aby písmo do něho psané mělo ten správný námořnický říz, vyrobili jsme si speciální cestovatelská pera. Pro vzájemné rozpoznání při plavbách po celém světě jsme si vyrobili originální batikovaná trika.

Druhý den jsme mysleli i na náročné chvilky, které mohou potkat každého, kdo pluje po vodě a vyrobili jsme si záchranný kruh. Protože jsme naznali, že jsme zdatní plavci, rozhodli jsme se nakonec kruh dozdobit hvězdicí a dalšími mořskými nálezy objevenými při „procházce na pláži“ (samozřejmě ale v případě potřeby by kruh byl zcela funkční :-) ).
Jelikož včera vyrobená trika vyvolala velký úžas všech zúčastněných, bylo nutné uspořádat módní přehlídku těchto výtvorů, aby se táborníci mohli pořádně pokochat svým umem.

V polovině tábora se ukázalo, že na palubě je nepořádek a zatoulal se klíč od lodního kufru. Abychom tomu do budoucna předešli, vyrobili jsme si každý klíčenku a z čeho jiného by na vodě mohla být, než z náplavového dřeva zdobeného vodními symboly! Na lodi také často bývá potřeba světlo a proto přišel vhod svícen vyrobený z písku, zdobený mušlemi a kamínky.

Ve čtvrtek jsme za krásného počasí vyrazili na náročnou výpravu k blízké vodní ploše – ke Koupališti, kam jsme putovali rozděleni losem do dvou týmů. V cíli nás čekalo vyprávění o vodácích v Čechách a na Moravě a následné plnění soutěžních úkolů – vodácký kvíz, kde jsme zúročili předešlé znalosti, luštění morseovkou psaných pokynů na páteční den, míčové, pohybové a postřehové hry, přírodní „puzzle“, vytvoření obrázku z přírodnin a především vymyšlení týmového pokřiku. Pokřik týmů pro velký úspěch uvádíme:
tým Pirátek: “ Pirátky na vodě jsou nej, s výtvarkou se plavíme po celičký den.“
tým Trpajzlíků: Hej hej hej, trpajzlíci jsou nej! Pořád všechno vyhrávají, porazit se nenechají! Jirka a Sam rychlí jsou, se Zuzkou tě předběhnou. Kiki s Rózou všechno ví a Míša jim napoví. Eliška je na paměť, pamatuje si hned! Společně to vyhrajeme, pro odměnu už si jdeme! Hej hej hej, trpajzlíci jsou nej!
Po návratu z výletu si vítězové, ale také poražení, rozdělili bohatou bonbónovo-sušenkovou odměnu a celý den byl zakončen trefným pokřikem „Výtvarného tábora po vodě vedoucí, jsou geniální a vševědoucí. Hurá hurá hurá!“

A byl tu náhle pátek, poslední den tábora … Vypravili jsme se, řádně vybaveni teplým oděvem, do království ledu a sněhu. Potkali jsme tučňáky, které jsme portrétovali na kamínek z domova přivezený. Abychom se zahřáli vyzdobili jsme si hrnek na čaj. A jak už to bývá, v území věčného ledu a dlouhých nocí, přepadla nás trudnomyslnost. Nás však nezaskočila, tu jsme zahnali společným zpěvem „Písně proti trudomyslnosti“ od problému znalých autorů Smoljaka a Svěráka.

Naše skvělé výtvarné putování „po vodě“ jsme zakončili předáním pamětního listu a společné fotky každému z účastníků tábora.

Všechny táborníky zdraví vodáckým pozdravem „AHOJ!“
táboroví vedoucí Blanka, Darina a Honza

P.S. Těšíme se na příště! :-)

Dům dětí a mládeže Nové Město na Moravě, příspěvková organizace

566 598 780
Tyršova 1001
592 31 Nové Město na Moravě
  • DS: f5skjuu
  • IČ: 70927880