Dům dětí a mládeže

tábor Na zkoušku – ohlédnutí

/ Roman Žák

Pojďte se s námi v našem miniseriálu ohlédnout za táborovou letní pohodou. Tři pobytové a pět příměstských táborů přepsalo většinu letošních prázdninových dnů v DDM …

tábor Na zkoušku – ohlédnutí

Pojďte se s námi v našem miniseriálu ohlédnout za táborovou letní pohodou. Tři pobytové a pět příměstských táborů přepsalo většinu letošních prázdninových dnů v DDM na táborové. Nemalou měrou k tomu přispěli i samotní účastníci, jejichž počet se letos vyšplhal ke dvěma stovkám.

První díl: TÁBOR NA ZKOUŠKU – PRAVĚK

Hned první den, vstupem do temné pravěké jeskyně, se děti při starověkém obřadu přeměnily na pravěké lovce a lovkyně: pramuže a praženy. Musely prokázat jisté dovednosti, třeba vyzvednout až nad hlavu mamuta nebo zorientovat se čichem a hmatem v prostoru. V bubenickém workshopu prokázaly smysl pro rytmus a taneční schopnosti u zapáleného ohně. Nadaný bubeník Ráďa udával tempo, lovci a sběračky křepčili. Hodně dobrým úlovkem pak byly opečené špekáčky. Den jsme zakončili pravěkými příběhy u svíček.

Do druhého dne nás uvítala letní rozcvička na zahradě s pradoktorem Davidem. Dopolední atraktivní program byl zahájen speciální návštěvou pravého pravěkého muže Tondy z pravé archeologické společnosti. Po shlédnutí filmu nám Tonda povídal o životě v době kamenné, o lovcích a šamanech. Odvážného Vojtíka převlékl do šamanského úboru. Jeho kouzelný bubínek každému půjčil do ruky k prohlédnutí. Venku jsme se pak učili rozdělávat oheň na tři způsoby, prohlíželi si lovecké zbraně, poslouchali víc než poutavé vyprávění o každém výrobku a jeho přesném použití. Házeli jsme oštěpy a stříleli z luku. Nenudil se nikdo, všichni využívali Tondovy osobní asistence ke všem těmto činnostem. Po obědě jsme se rozdělili do tří skupin a pilně se připravovali na noční hru. Šili jsme pravěké oděvy, pradávnými technikami zdobili látkové pytlíky a zdokonalovali se v pravěké zdravovědě. Když jsme se večer dostatečně vyzbrojili vlastnoručně navrženým a zhotoveným oblekem a řádně namalovali obličeje, vydali jsme se na noční tajuplnou výpravu.

Potkali jsme na ní opravdového mamuta a museli ho tak trochu zahnat do polí, podepsat se u pravěkých lidí na pergamen, sestavit znamení a vylovit z potoka kameny na stavbu mohyly.

Na zahradě u ohně jsme byli svědky hrůzostrašné scénky. Potkali ženu z dávných dob, kterou napadl před našimi zraky medvěd. Ještě, že se objevil mladý bojovník, který jí zachránil život. Poděkovali pak společně s šamanem Velkému Vesmíru za záchranu. Posledním společným tancem jsme ukončili náročný den.

V posledním dni jsme měli velké množství práce. Šamanský buben zval všechny přítomné k divoké bubenické rozcvičce, při níž se budova základny doslova otřásala v základech. Dodělávali jsme výtvarné činnosti, hráli hry a pracovali v pravěkém fotoateliéru tak, aby si každý z nás odvezl památeční fotografii. Snad nám to tam na ní sluší.

 

Dům dětí a mládeže Nové Město na Moravě, příspěvková organizace

566 598 780
Tyršova 1001
592 31 Nové Město na Moravě
  • DS: f5skjuu
  • IČ: 70927880